To, że ktoś wykrada utwory artystów czy twórców rozmaitych programów nie wiąże się jedynie z tym, że popełnia jakieś wykroczenie natury prawnej i sam siebie naraża. Jest to równoznaczne także z tym, że piractwo komputerowe pociąga za sobą olbrzymie straty dla przedsiębiorstw. Jakie konsekwencje to wywołuje?
Przeprowadzone jakiś czas temu badania realizowane przez Business Software Alliance jednoznacznie wskazują, że w ciągu jednego zaledwie roku aż pięćdziesiąt dziewięć miliardów dolarów zostało utracone przez gospodarkę narodową, a powodem tego było właśnie złodziejstwo powszechnie panujące w sieci. A zatem, piratami komputerowymi, jak widać, nie można nazwać tylko i wyłącznie jednostek prywatnie działających, na własne użytkowanie, ale także wielokrotnie piractwo dotyczy też firm.
Istnieje wiele rozlicznych sposobów na to, aby przeciwdziałać piractwu komputerowemu. Z tym masowo postępującym zjawiskiem walczą rządy większości krajów, a w Waszyngtonie oraz Luizjanie została podpisana ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Generalnie jest to ustawa, która mówi o zakazu importowania produktów wywodzących się od producentów, jacy bazują na nielegalnie pobieranych oprogramowaniach. Można także wspomnieć, iż w naszym kraju piractwo szerzyło się na potęgi jeszcze parę dekad temu, kiedy to nawet na targach sprzedawane były kasety czy pierwsze płyty CD właśnie pochodzące z rynku pirackiego. Obecnie największe piractwo tyczy się zjawiska postępującego w komputerze- piractwo komputerowe obejmujące wykradanie filmów, muzyki, książek udostępnianych online, seriali, programów komputerowych, oprogramowania.